Náter strechy svojpomocne?

Obnovou vzhľadu a funkčnosti strechy

Chceli by ste ušetriť peniaze a natrieť strechu sami? Máte pocit, že to zvládnete bez pomoci špecializovaných pracovníkov? Tieto otázky vám určite častokrát prebehli mysľou. Jedná sa však naozaj o jednoduchú a ľahko zvládnuteľnú prácu? V prípade zručného človeka a strechy s nízkym sklonom pravdepodobne áno. Poradíte si však aj v prípade strešných krytín osadených pod takým uhlom, pod ktorým nie je chôdza bez pomoci horolezeckej výbavy možná? Možno vám v rozhodovaní pomôže tento článok. Chcete vedieť, aký postup volíme na náter strechy my?

Náter plechovej strechy

Príprava na náter plechovej strechy

 • Veľmi dôležitá je obhliadka stavby, vďaka ktorej zistíme reálny stav, v akom sa strecha nachádza a v akom prostredí je situovaná. Typ strešnej krytiny nám zároveň poskytne informácie potrebné k vytvoreniu istiacich stanovíšť, teda miest, z ktorých budú naši pracovníci vďaka horolezeckej výbave bezpečne vykonávať všetky potrebné úkony. V neposlednom rade nám obhliadka zaručí presný výpočet plochy strešnej krytiny a teda predpokladanej spotreby náterových hmôt.
 • Samotná práca začína zakrytím potrebných častí budovy, prípadne jej okolia. Jedná sa hlavne o zamedzenie kontaktu odstránenej starej farby s trávnikom, prípadne ochránenie ostatných častí budovy pred nánosmi, prípadne kvapkami novej farby (okná, parapety, chodníky).
 • Následne vytvoríme istiace stanovištia, ktoré nám v kombinácii s lanovými technikami umožnia plynulý pohyb po streche a eliminujú riziko možného úrazu.

Čistenie a brúsenie plechovej strechy

 • Keď sú istiace laná nachystané, pustíme sa do čistenia strechy. Vykonávame ho vysokotlakovým zariadením o max. sile 250bar a vysokým prietokom vody 14l/min. Keďže je na benzínový pohon, na výkon práce potrebujeme len zdroj vody. Samozrejme rešpektujeme materiál, z ktorého je krytina vyrobená. V prípade granulového povrchu znížime tlak, aby nedošlo k odplaveniu povrchových zrniečok. Pri čistení škridlí a šindľov volíme smer zhora nadol, aby nedošlo k podmytiu krytiny, prípadne jej poškodeniu. Dôležité je dôkladne odstrániť všetky machy, lišajníky, plesne a samozrejme prach a mastnoty.
 • Po vyschnutí zbadáme miesta, ktoré je potrebné opraviť pomocou špachtlí, oceľových kartáčov, prípadne uhlových brúsok. Jedná sa hlavne o odlúpajúcu sa farbu a hrdzu, ktorú musíme odstrániť, aby nedošlo k jej ďalšiemu šíreniu. Nezabudnite, že čisteniu musíte venovať dostatočné množstvo času, keďže je to veľmi dôležité pre vytvorenie kvalitného náteru. Povrch musí byť pripravený dokonale!
 • Počas brúsenia a čistenia pozorne sledujeme plochu strešnej krytiny. Teraz je ten správny čas opraviť všetky trhliny a spoje, vymeniť eternitové dosky a škridle, prípadne obnoviť jednotlivé izolácie. Tomuto problému sa podrobnejšie venujeme v článku Poruchy na plochej a šikmej streche.

Náter plechovej strechy

 • Dôležité je podotknúť, že v prípade pórovitých strešných krytín, akými sú eternit, betónové a keramické škridle, prípadne šindel je potrebný penetračný náter. Jeho úlohou je zjednotiť povrch, zlepšiť priľnavosť ochranného náteru a znížiť nasiakavosť natieranej krytiny. Keď penetráciu vynecháme, pojivo sa dostáva z farby do podkladu, čím dochádza k uvoľňovaniu plniva a pigmentov a následne k tvorbe fľakov a zníženiu životnosti náteru.
 • Pred náterom strechy sledujeme predpoveď počasia a do práce sa pustíme, keď hlásia nízku pravdepodobnosť zrážok a teploty okolo 15-20°C. Keď je strecha suchá a všetky poruchy odstránené, môžeme pristúpiť k náteru. Ten sa nanáša v dvoch, prípadne troch vrstvách, samozrejme s časovým odstupom potrebným na vytvrdnutie jednotlivých náterov.

Spôsoby nanášania farby

 • Ručne – jedná sa o kombináciu štetcov, ktoré používame na náter falcov a valčekov, ktorými natierame rovné plochy. Práca musí byť vykonaná dokonale, aby nebolo vidieť miesta prekrytia farieb, smer valčekovania, ťahy štetca a stekance. Typ valčeka volíme podľa typu farby, zväčša sa držíme odporúčaniam výrobcu, prípadne radám skúseného predajcu. Tento spôsob sa používa najmä na menších strechách, ktorých krytina je tvorená z väčších plechových tabúľ.
 • Strojovo – využitím AIRLESS striekacieho zariadenia. Tento spôsob sa využíva hlavne na eternitové, betónové, keramické, asfaltové a strechy z vlnitých a trapezových plechov. Technológia je založená na bezvzduchovom aplikovaní materiálu, vďaka ktorej je náter jednoliaty. Výhodou tohto systému je mnohonásobne vyššia rýchlosť, tým pádom aj efektivita práce oproti klasickým spôsobom nanášania a možnosť aplikácie na zložitých a členitých strechách.     

Aké farby použiť na náter strechy?

Pri výbere farby na náter strechy je dôležitá informácia, z akého materiálu je krytina vyrobená. Jedná sa najmä o plechové strechy, ktoré poznáme oceľové, pozinkované, medené a hliníkové. Zlým výberom si totiž vieme navodiť nemalé problémy. Hlavné druhy strešných krytín sú:

• Plechová strecha
• Betónová krytina
• Keramická pálená krytina
• Krytina z asfaltových šindľov
• Eternitová krytina


Druhá dôležitá vec je, akou farbou je strecha natretá. Nie všetky druhy farieb navzájom spolupracujú, čo môže zapríčiniť lúpanie, prípadne praskanie nového náteru.

Druhy náterových hmôt

Alkydové farby
Vytvárajú odolný, umývateľný a antikorózny náter s vynikajúcou krycou schopnosťou a trvanlivosťou. Sú určené na kovové podklady ako je železo, oceľ, hliník a zoxidovaný pozink. Živice a antikorózne pigmenty zaručujú odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Životnosť náterov sa pohybuje od 5-8 rokov.

Polyuretánové farby
Jedná sa o často používané farby. Väčšinou sa skladajú z dvoch zložiek, ktorými sú farba a tužidlo. Tieto látky je potrebné zmiešať v presnom pomere, aby došlo k želanej chemickej reakcii. Farba obsahuje polyméry, ktoré dodajú hmotám vysokú mechanickú a chemickú odolnosť. Preto sa používa na strechy, namáhané drevené a železné konštrukcie a betónové podlahy. Práca s nimi je však náročnejšia, pretože je potrebné dodržať presný pomer zložiek a pracovať s nimi pri teplote min. 10 °C. Pozor, rozmiešanú farbu treba aplikovať v predpísanom čase, pretože potom začína nenávratne tvrdnúť. Životnosť náterov sa pohybuje okolo 10-15rokov.

Epoxidové farby
Na zvýšenie kvality náteru a predĺženiu životnosti sa používa kombinácia epoxidového základného a polyuretánového vrchného náteru. Jej účelom je zaistiť dokonalú priľnavosť a výbornú antikoróznu ochranu. Je vhodný na kovové podklady ako sú oceľ, hliník, zinok a pod. Životnosť náterov sa pohybuje od 15-20rokov.

Akrylové farby
Medzi týmito farbami sú veľmi známe produkty švédskej spol. HAGMANS.

 • Aquabarr je flexibilný, ekologicky nezávadný, povrchový náter na vodnej báze. Vytvára bezšpárovú polymérovú bariéru proti vode a vlhkosti, vďaka ktorej je náter strechy odolný voči poveternostným vplyvom. Má vysokú priľnavosť na rôzne povrchy, je pružný do teploty –23°C, odolný voči alkalickým chemikáliám, zašpineniu a je paropriepustný. Používa sa najmä na náter strešnej krytiny z plechu, eternitu, betónu, keramiky a lepenky.
 • Takbeläggningsfärg je rozpúšťadlový náter, ktorý vďaka vysokému obsahu sušiny umožňuje aj jednovrstvové aplikácie. Je určená predovšetkým na nátery plechových, eternitových a lepenkových strešných krytín. Po očistení sa neaplikuje penetrácia, ale priamo samotný náter v dvoch vrstvách. Farba je zložená z modifikovaných živíc na báze akrylátov a je plnená mikrovláknami.
 • Betongtaksfärg je rýchloschnúci, flexibilný náter na báze akrylu. Je vode odolný, difúzny a odolný proti UV žiareniu. Ľahko sa nanáša a výsledkom je dobre vyzerajúca strecha s optimálnou ochranou proti všetkým druhom počasia. Používa sa primárne na betónové strešné krytiny.

Dúfam, že Vám boli dané informácie nápomocné a v článku ste našli to, čo ste hľadali. Keď sa rozhodnete pre obnovu vzhľadu a funkcie vašej strechy, nezabudnite na jej neoddeliteľnú súčasť, ktorou sú klampiarske prvky ako odkvapy, zvody, záveterné lišty atď. Aj tieto komponenty totiž musia byť chránené pred nepriaznivými vplyvmi. Spôsob aplikácie ochranných náterov je v zásade rovnaký s postupom náteru strešnej krytiny.

Niečo na záver

Nepreceňujte však svoje sily. Do tejto práce by sa mali púšťať ľudia, ktorí majú skúsenosti v danom odbore. Preto neváhajte a kontaktujte nás. Radi zájdeme na obhliadku, vďaka ktorej zistíme stav, v akom sa krytina nachádza a aké sú možnosti jej obnovy. Pretože ak skončí Vaša strecha v zlých rukách, môže to dopadnúť ako na fotkách nižšie. Cenovú ponuku na náter strechy sme odovzdali v septembri 2019. Prácu však realizovala firma, ktorá bola o polovicu lacnejšia. Čo poviete na výsledok?

Zle zvolená náterová hmota a nekvalitne odvedená práca - náter strešnej krytiny
Zle zvolená náterová hmota a nekvalitne odvedená práca - náter strešnej krytiny