Je čistenie strechy dôležité?

Máme sa tým zapodievať?

Stretli ste sa už s farebnou zmenou, prípadne súvislým porastom na strešnej krytine? Ak áno, pravdepodobne sa jednalo o riasy, machy alebo lišajníky. Mach je všeobecne považovaný za prospešný, pretože sa vyskytuje prevažne v zdravom prostredí. Platí to však aj v našich podmienkach? Áno, výskyt machu, rias a nečistôt na strešnej krytine môže do určitej miery ovplyvniť jej životnosť. Ozdobí hlavne strechy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vodných plôch, riek, lesov a oblastiach so zvýšenou vlhkosťou ovzdušia. Na streche môžeme okrem machov spozorovať aj riasy a lišajníky. Aký je medzi nim rozdiel?

Riasy

Škvrny zelenej, modrej a čiernej farby na asfaltovej, šindľovej alebo škridľovej streche sú väčšinou spôsobené riasami. Sfarbenie začína malými škvrnami, ktoré sa postupom času môžu rozšíriť až do pruhov. Škvrny z rias sa niekedy zamieňajú s plesňou, ktorá má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Riasy síce nie sú škodlivé, ale strešnej krytine nepridajú na kráse a taktiež na predajnej hodnote celej stavby.

Lišajníky

Sú citlivé na dymové plyny a iné priemyslové exhaláty, preto sa vyhýbajú mestám a priemyslovým oblastiam. Darí sa im hlavne v čistej atmosfére s dostatkom vzdušnej vlhkosti. Ich negatívnou stránkou je to, že svojou aktivitou môžu narúšať fasády budov a kultúrne pamiatky.

Machy

Na rozdiel od rias, ponechanie machu na strešných krytinách môže spôsobiť väčšie problémy, keďže dokážu získať vodu z ovzdušia až do 2,5-násobku svojej hmotnosti. Z dlhodobého hľadiska môže ovplyvniť životnosť strešnej krytiny tým, že sa infiltruje pod povrch škridlí, mierne nadvihne ich hrany, čo môže viezť až k ich praskaniu, či dokonca ich uvoľneniu. Horšie je to v prípade kovových a krytín na báze asfaltových lepeniek. Zadržiavaná voda je totiž iniciátorkou oxidačných procesov, čím negatívne ovplyvňuje ich životnosť. Dobrá správa je, že odstránenie machov zo strechy nie je náročný proces.

Čistenie striechy. Ako na to?

Nielen stará, ale aj nová strecha potrebuje údržbu, aby zostala čo najdlhšie v maximálne funkčnom stave. Ak si zrátate počiatočnú investíciu (tisíce eur), potom cena za jej pravidelnú údržbu je zlomková. Najjednoduchšie a finančne najdostupnejšie čistenie strechy je pomocou vysokotlakového čističa s maximálnym tlakom 250 bar. Citlivý však treba byť k eternitu, pretože môže dôjsť k odlučovaniu vrstvy granulátu z povrchu krytiny. Metóda je ideálna predovšetkým na keramické, betónové a plechové krytiny. Voda prúdi z týchto zariadení pod vysokým tlakom a vysokou rýchlosťou a pomocou rotačnej trysky spoľahlivo očistí povrch strešnej krytiny od machov, rias a lišajníkov a iných znečistení akými sú prach a mastnoty.

Platí všeobecné pravidlo zmývania a to je zhora nadol. Pri plechovej streche to nehrá žiadnu úlohu, opatrní však musíme byť pri keramických a betónových škridlách. Zmena smeru čistenia totiž môže zapríčiniť podmytie krytiny, prípadne poškodenie škridlí. Ak by náhodou niektoré znečistenie odolávalo, použijeme drôtenú kefu alebo špachtľu.

Jedna z účinných metód je napríklad aplikácia prípravku Grip On Roof od firmy HAGMANS, ktorý odstraňuje sadze, mach, riasy a pod. Poskytuje tiež ochranu proti opätovnému rastu. Na jeho aplikáciu používame akumulátorový postrekovač, ktorým látku v pomere 1:5 až 1:10 na strešnú krytinu rovnomerne nanesieme. Podľa pokynov výrobcu ju necháme 10min pôsobiť a následne zmyjeme veľkým množstvom vody, na čo nám slúži vysokotlakové zariadenie s prietokom 18l/min. Pre ochranu proti opätovnému rastu aplikujeme ešte jednu vrstvu. Na vyčistený a vyschnutý povrch aplikujeme prípravok zriedený v pomere 1:20, necháme zaschnúť a neoplachujeme.

Na svoju prácu využívame lanové techniky v kombinácii s horolezeckým vybavením, prípadne vysokozdvižné plošiny. K čisteniu pristupujeme zodpovedne, aby sa voda nedostala tam kam nemá, prípadne aby nedošlo k narušeniu strešnej krytiny.

Aplikácia impregnačného prípravku

Strešnú krytinu (škridľa, asfaltový šindeľ) je možné následne nastriekať transparentným hydrofobizačným prostriedkom na báze nanotechnológie. Impregnácia vytvorí na povrchu nanometrickú sieť, ktorá odpudzuje vodu a nečistoty. Materiál získava dlhšiu životnosť a redukuje sa potreba jeho čistenia, keďže nečistoty sa na povrch pevne neuchytia. Netreba však zabudnúť, že po vyčistení strešnej krytiny môže dôjsť k lokálnym farebným rozdielom. Tie sú zapríčinené vekom strešnej krytiny a várkou, v ktorej bol daný kus vyrobený. Preto je na vašom zvážení, či využiť lacnejšiu a efektívnu metódu impregnácie s akceptovaním možných farebných rozdielov, alebo aplikovať nový náter do pôvodnej alebo zákazníkom želanej farby.

Niečo na záver

Po vyčistení strechy nezabudnite skontrolovať odkvapový systém. Na jeho čistenie použite gumené rukavice, metličku a vedro. Najčastejším odpadom je blato, machy, listy, konáre a trus vtákov, prípadne jemné zrnká kremeňa z keramických škridlí. Druhou metódou je použitie špeciálnych súprav, ktoré sa dajú dokúpiť k vysokotlakovým zariadeniam. Slúžia na odplavenie usadenín zo žľabov a prepláchnutie zvodov dlhou ohybnou vysokotlakovou hadicou. Ak sa vám do toho nechce púšťať, neváhajte a napíšte nám. Špiny sa nebojíme, technológiu na to máme, takže to pre vás radi spravíme. Ak budete váhať, či sme tí správni, možno vám pomôže motto, ktorým sa riadime: ,,ako keby si na svojom robil,,

Upozornenie

Čistenie strechy patrí medzi prevenčné opatrenia, keďže základnou funkciou koruny domu je ochrana pred poveternostnými vplyvmi. Ak chcete, aby túto úlohu spĺňala, doprajte jej očistu a na oplátku sa vám určite odvďačí. Nezabudnite však, že sa jedná o prácu vo výškach, na šikmej ploche a na mokrom podklade. Myslite na svoju bezpečnosť a v prípade potreby nás kontaktujte. Radi vám pomôžeme.