Kto stojí za vznikom MANKI?

História MANKI – výškové práce

Moje meno je Ján Sabol a rád by som vám o sebe, ako zakladateľovi spoločnosti MANKI povedal viac.

Narodil som sa v meste Vranov nad Topľou, ktoré mi poskytlo možnosti venovať sa športom ako atletika, futbal a bojové umenia. Keďže som vyrástol v rodine stolára, moje prvé kroky smerovali na Priemyselnú školu drevársku a jej pokračovaním bolo štúdium na Technickej univerzite vo Zvolene. Práve tu som mal možnosť okúsiť prvé dúšky lezenia. Z počiatku to nebolo ľahké, keďže boli tieto pohyby pre telo cudzie. Postupne ma kamaráti začali brávať na skaly, kde hlava zohrala hlavnú úlohu. Dostavil sa neskutočný strach z výšok v kombinácii s nedôverou v istiaci materiál. Dá sa povedať, že práve kvôli tomu ma lezenie nenapĺňalo, dokonca skôr odrádzalo. Kto by bol povedal, že sa karty obrátia….

Po skončení vysokej školy som prešiel rôznymi zamestnaniami, popri ktorým som venoval viac a viac času lezeniu, vďaka čomu sa strach z výšok vytrácal. Tým, že som väčšinu voľných chvíľ trávil na skalách, v spoločnosti dobrých ľudí, si ma tento svet podmanil. Cítil som, že to takto ďalej nejde. Potreboval som zmenu. Keďže som veľa času trávil v spoločnosti lezcov, prebehla mi hlavou myšlienka. Výškové práce? Skúsim to? Vidina duševnej a fyzickej spokojnosti vyhrala nad strachom z neznámeho.

Založenie MANKI, s. r. o.

Pravdupovediac boli moje predstavy trochu skreslené. Žil som v domnení, že sa budú pracovné ponuky hrnúť samé od seba. Trvalo však mesiace, kým sa o mne dozvedelo okolie. Začal som s umývaním okien, prešiel k natieraniu striech a konštrukcií, okúsil stavebné a montážne práce na lane. Roky ubiehali, znalosti a skúsenosti sa hromadili. Začal sa vo mne prebúdzať podnikateľský duch, ktorý ma nabádal k vydaniu sa vlastnou cestou. Netrvalo dlho a myšlienku som pretavil v skutok. V máji 2019 vznikla spol. MANKI, ktorá sa špecializuje na výškové práce vykonávané horolezeckým vybavením a lanovými technikami, prípadne pomocou vysokozdvižných plošín. Spektrum doposiaľ vykonaných prác je veľmi široké, keďže sa venujeme všetkému, čo je v našich silách.

Jedná sa hlavne o natieračské, čistiace, stavebné a montážne práce. Sme skupina mladých lezcov, ktorí vykonávajú profesionálnu prácu používaním najkvalitnejších vstupných materiálov a presných dodržiavaním technologických postupov. Vystihuje nás osobitný a ľudský prístup, ktorý sa snažíme vždy pretaviť do 100% vykonanej práce. Perfekcionizmus z nás nerobí najrýchlejších hráčov na trhu. O to nám však ani nejde. Keďže chceme aby dochádzalo k rovnováhe, teda k vzájomnej spokojnosti dodávateľa služby a klienta, na prvom mieste je kvalita. V prípade, že vás naša filozofia zaujala, portfólio našich služieb nájdete v tejto sekcii.

Ján Sabol

Konateľ a zakladateľ